top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תענבל אורפז

יזמת בהייטק בהיריון - מה עושים עם זה?

אם הכותרת של הכתבה הזו נראית לכם מוכרת - זה לא במקרה.


הציטוט הזה, שלקוח מתוך סקר נשים בהייטק 2019 שערכתי מוקדם יותר השנה ועוקבי #אישהבהייטק כבר מכירים, הפך לכותרת של כתבה במגזין TheMarker על הנושא הרגיש והחשוב של נשים יזמות בהיריון. ״משקיע הצביע לי על הבטן ושאל ׳מה את הולכת לעשות עם זה?״ מי ששיתפה באירוע הזה היא אחת היזמות שהשיבו על הסקר באופן אנונימי. אני יכולה לגלות לכם שדיעבד הסתבר לי שאני מכירה את אותה יזמת תקופה ארוכה וזה הפך את העדות שלה לאפילו יותר קשה.

העיצוב המקורי של תום להט, מתוך סקר נשים בהייטק 2019

מבחינתי העדות הזו מהסקר הייתה הזמן להעלות לדיון ציבורי נושא שכמעט ולא דובר עד אז - איך ניגשים לסוגיה המורכבת של היריון אצל יזמות? המקום הראשון שבו זה קרה היה פאנל שהנחתי באירוע של Yazamiyot - Women Entrepreneurs לרגל יום האישה האחרון. אני זוכרת את התזוזה בקהל כששאלתי את המשתתפים בפאנל, בעיקר אנשי הון סיכון, איך הם מתייחסים לכך שנכנסת אליהם יזמת בהיריון.

מהרחש בקהל הבנתי שהשאלה מייצרת אי נוחות בקרב המשתתפים, ברובן המוחלט נשים. התשובה הפוליטית הייתה כמובן שהיריון לא משפיע על מערכת השיקולים של משקיעים והם מחפשים את הצוותים הטובים ביותר.

אבל האמת היא, שזו סוגיה מורכבת כפי שגם מוכיח אותו ציטוט מהסקר. וכשמדברים עם יזמות בשיחות סגורות וכנות מגלים שהן שוקלות היטב אם ומתי להכנס להיריון - כי ברור שתהיה לכך השפעה על יכולת גיוס הכספים שלהן לסטארטאפ ושיש התנגשות בין שני הילדים - התינוק והסטארטאפ. בין לבין, בספטמבר מגזין Inc עשה היסטוריה ופירסם לראשונה בשער עליו הופיעה אישה בהיריון - אודרי גלמן, המייסדת והמנכ״לית של The Wing. כאן הפוסט שמדבר על החשיבות של השער הזה בהפיכת נשים מנכ״ליות בהיריון למחזה נורמלי https://www.womanintech.net/post/first-time-pregnant-ceo-cover לא מזמן עינת גז, היזמת של Papaya Global, התייחסה באופן גלוי (ואמיץ) לנושא בריאיון על רקע גיוס 45 מיליון דולר לסטארטאפ. ״אל תלכו לגייס כסף כשאתן בהריון, כי תצטרכו להתמודד עם שאלות שלא שואלים ומחשבות שלא רואים״ אמרה עינת באותו ריאיון בכלכליסט. בפוסט שהתייחס לנושא ב#אישהבהייטק, הגיבה מעין גונן כהן, גם היא יזמת אמיצה. ״המציאות היא שנשים לא יכולות לגייס כסף בהריון, כך יגיד לכם כל משקיע כנה בארבע עינים. אבל הן צריכות לעשות את זה אם הן מנהלות סטרטאפים״ כתבה מעין בשרשור מעניין מאוד

לינק: https://www.facebook.com/womaninhightech/posts/541157150013942 אני שמחה שהנושא הזה, שמי שעוקב כאן נחשף אליו לא מעט בחודשים האחרונים, הגיע עכשיו גם לעיתונות המיינסטרימית ומקבל במה בכתבה של שגיא כהן שבה מרואיינות גם הילה אוביל ברנר מיזמיות, עינת גז ועוד חברות שהן שותפות חשובות לדרך הזו, כולל עדי לבנון חזן וליאת זכאי. כמה מהדברים שאמרתי בכתבה: "נושא ההריון והלידה, שכמעט אינו נמצא בשיח הציבורי, מעסיק מאוד את היזמות שנמצאות בשלב החיים הרלוונטי", אומרת אורפז. "בתחום זה, שגם יש לו נראות פיזית ולא ניתן להתעלם ממנו, נשים מתמודדות עם שאלות שגברים אינם נדרשים לענות עליהן״. "למשקיעים קשה לצאת טוב כשהם מתייחסים לנושא", מסבירה אורפז. "הם רוצים להצטייר כמי שמעניקים הזדמנות שווה לכל יזם ויזמת שהם פוגשים. אבל יש להם מחויבות לבחור את המיזמים בעלי סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר. יזמת שנכנסת להריון היא 'גורם סיכון'. גם אם הם לא מודים בכך, עשויה להיות להם הטיה בלתי מודעת בנושא. בגלל אי הנוחות שהנושא מעורר בכל הצדדים המעורבים, יזמיות ומשקיעים, זו בעיה אמיתית שלרוב מטאטאים הצידה במקום להתחיל לחשוב על דרכי פעולה ופתרונות. בינתיים, גם אם לא מדברים על זה, זה נושא שמטריד יזמיות ופוגע בהן". אגב, קצת קידום עצמי על הדרך - ביום שלישי אנחה פאנל באירוע של ארגון תכנית Woman2Woman - עמותת בוגרי 8200 שמובילה קרן הרשקוביץ שגם היא מרואיינת בכתבה. באירוע ישתתפו ארנה ברי וקרין נהון ונעסוק בו בנשים משנות עולם בטכנולוגיה. עוד תשתתף באירוע הסופרת האמריקאית Pratima Gluckman שכתבה ספר על נשים יזמות בכל רחבי העולם. יום שלישי, 17.12.2019 (שזו גם חגיגת יומולדת מוקדמת), 18:30, משרדי VMWare הרצליה. תודה לשגיא כהן על הכתבה והאומץ לטפל בנושא המורכב והרגיש הזה, וכמובן לעורכת האהובה רונית הראל שאני מתגעגעת לימים שאנחנו היינו מוציאות כאלה כתבות. לעידכונים נוספים ותכנים בנוגע להגדלת תעסוקת נשים בהייטק עקבו אחרי אישה בהייטק בפייסבוק. יכולים להרשם גם לקבלת עידכונים גם בבלוג באתר: https://www.womanintech.net/blog לינקים: לכתבה ב-TheMarker: https://www.themarker.com/technation/.premium-MAGAZINE-1.8203935 לפוסט באישה בהייטק על יזמות בהיריון: https://www.facebook.com/womaninhightech/posts/541157150013942 לפוסט באישה בהייטק על השער של מגזין Inc עליו הופיעה לראשונה אישה בהיריון: https://www.womanintech.net/post/first-time-pregnant-ceo-cover להרשמה לאירוע בשלישי: https://www.facebook.com/events/583816919041924/

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


תודה רבה! הטופס נשלח בהצלחה. #אישהבהייטק

מעוניינים להגדיל את מספר הנשים המועסקות אצלכם בארגון?

מלאו את הפרטים ליצירת קשר ויחד נתחיל בשינוי

  • facebook
bottom of page